Türkiye’deki İlk Ard Germeli Boşluklu Döşeme Uygulaması Yapıldı


Yeni Nautilus, boşluklu betonarme döşemeler için geliştirilmiş geri dönüşümlü polipropilenden üretilen kör kalıp sistemidir. En modern enjeksiyon kalıplama teknolojisi kullanılarak, yüksek kalite standartları ile üretiliyor.

image


Yeni Nautilus kalıpları kullanıldığında iki plak arasında kalan, çift doğrultuda bir dizi kiriş elde ediliyor. Beton içinde kalan Yeni Nautilus’un oluşturduğu boşluklar, döşeme ağırlığında %40’a varan düşüş sağlayarak temel yükünde ve kolon ebatlarında azalma sağlıyor. Yapı daha az sismik kütleye maruz kalıyor ve çift beton plak sayesinde elde edilen yüksek rijidite ile depreme karşı daha iyi performans gösteriyor.

Yeni Nautilus, basit bir şekilde kalıp yüzeyine yerleştiriliyor ve bunlar arasındaki doğru mesafe, kalıba entegre ayarlanabilen kılavuzlarla belirleniyor. Yerine yerleştirildikten sonra şantiye çalışanları kalıpların üzerinde güvenle yürüyebiliyor. Yeni Nautilus geleneksel yöntemlerden en yeni gelişmiş kalıp sistemlerine kadar, tüm döşeme kalıp sistemleriyle uyumlu olabiliyor. Ayrıca kolaylıkla depolanabiliyor, şantiyeye hızlı bir şekilde taşınıyor, basit bir şekilde döşeniyor. 20 m’ye varan geniş açıklıklı, yüksek yük taşıma kapasitesine sahip düz bir şekilde elde edilen alt plak, mimari ve statik tasarımcılarına, tasarımda esneklik kazandırıyor.

Yeni Nautilus’un kullanım alanları
•    Ticari ve endüstriyel binalar
•    Çok katlı otoparklar
•    Kamu binaları; okullar, üniversiteler, hastaneler, büyük salonlar
•    Büyük konut projeleri

Yeni Nautilus’un avantajları
•    Mimari ve statik olarak esneklik sağlanıyor, 20 m’ye varan geniş açıklıklar rahatça kirişsiz geçilebiliyor.
•    Yapının zati ağırlığı ciddi oranda azaltılabiliyor.
•    Düz bir döşeme alt plağı elde ediliyor, bu sayede tesisat geçişlerinde kolaylık sağlanıyor.
•    Plak döşemeye kıyasla daha az beton tüketerek daha geniş açıklılar geçiliyor.
•    Sadece düz bir döşeme kalıbı kurulduğu ve söküldüğü için inşaat süresi ciddi oranda azalıyor.
•    Şantiye içinde yatay – dikey taşıma kolaylığı, dolayısıyla vinç giderlerinden tasarruf sağlıyor.

image


Referans Proje:

Proje: Vakıfbank Spor Sarayı
Yüklenici: Haldız İnşaat
Proje Alanı: 1.800 m2
Ürün: Yeni Nautilus H40-H48
Proje Açıklaması: Türkiye’de ilk “Ardgermeli Boşluklu Döşeme Uygulaması” 24x28 m geniş açıklık
Haldız İnşaat tarafından inşa edilen toplam inşaat alanı 28.700 m2 olan Vakıfbank Spor Sarayı projesinin 1800 m2'lik 24x28 m açıklıklı “ardgerme” uygulaması H40 ve 48 Yeni Nautilus boşluklu döşeme kör kalıpları ile gerçekleştirilmiştir.

Ardgerme nedir?


Bu işlem yüksek dayanımlı bir çeliğe belirli bir çekme gerilmesi tatbiki ilkesine dayanır. Gerilmiş olan bu maIzeme yüzey aderansı ve/veya uçlardaki kilitleme (ankraj) elemanları vasıtasıyla betonda dış yüklerden önce bir basınç ortamı oluşturur. Köprüler, stadyumlar, sinema ve konser salonları gibi açıklıların geniş olduğu projelerde büyük faydalar sağlamaktadır. Bu işlem dahili ve dışardan ardgerme olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Dahili ardegerme yönteminde; beton dökümünden önce kalıba monte edilen koruyucu kılıfların içerisine ardgerme halatları sürülür ve beton dökülür. Döşeme betonu belirli dayanıma erişince bu halatlar çekme kuvveti uygulanarak gerilir. Dışardan ardgerme yönteminde ise kılıf ve halatlar betonun dışında bulunurlar.