Metropark Projesinde Neden Boşluklu Döşeme Sistemi Tercih Edildi?Metropark projesi, Polatkaya Yapı tarafından 15 bin metrekare inşaat alanında, 4 katlı kapalı otopark ile birlikte toplam 18 katlı olarak inşaa edilmektedir. 5 x 9 m ve 6 x 9 m kolonlar arası aks mesafesine sahip olan döşeme, otopark katlarında 35 cm boşluklu döşeme (7 cm alt plak + Y. Nautilus Evo H20 + 8 cm üst plak), normal katlarda 30 cm boşluklu döşeme (7 cm alt plak + Y. Nautilus Evo H16 + 7 cm üst plak) olarak dizayn edilmiştir.

*Kiriş-plak döşemeye kıyasla; sarkan kiriş olmaksızın düz plak oluşturulduğundan hem mimari bölmelendirme konusunda hem de işçilikten fayda sağlanmıştır.

*Tek yönde nervürlü (asmolen) döşemeye kıyasla; iki yönde çalışan döşeme ile yeni deprem yönetmeliğine uygun bir tasarım yapılmıştır. 18 kat için asmolen dolgu malzemesi yerine 1/10’i malzeme ile nakliye ve stoklamada avantaj sağlanmıştır.

*Kirişsiz/mantar döşemeye kıyasla; fazla yük ve maliyetten kurtularak, hafifletilmiş döşeme ile kolon-perde ve temel ebatlarından avantaj sağlanmıştır.